Tanec je ženská meditácia

Tanec a ženská meditáciaZraniteľnosť a citlivosť sú považované za ženské vlastnosti. Málokto však tuší, koľko sily a tajomstiev sa skrýva v ženskom tele. Dnešným ľuďom chýba pokoj a prirodzenosť. Žijeme v rýchlom svete a naše myšlienky sú ešte rýchlejšie. Budhistickí mnísi sa oddávajú nerušenej meditácii v tichu hôr v nehybnej blaženosti lotosového kvetu.

Nezabúdajme, že meditácia ticha a absolútneho prázdna nemusí zahŕňať celý bohatý emocionálny život ženy. Žena každý mesiac zomiera, aby sa znovu zrodila. Je ako luna, ktorá sa stále mení a mení i svoje okolie. Žena vládne prírode a cykly, kolobeh života a smrti sú jej bližší ako mužovi. Svoju silu má žena v lone. Lono je kolíska všetkého živého. Preto považujem tanec za veľmi liečivý prvok v ženskom živote.

Tanec, ktorý má liečiť telo i dušu, musí vychádzať z lona. Dovoliť si prežiť ten pocit nekonečnej hĺbky a sily, je možné len pri skutočnom uvoľnení a vypnutí mysle. Takto si môžeme nájsť opäť cestu k sebe, k svojmu telu, regenerovať sily a zmeniť život v zmysle predchnutia ho svojou ženskosťou.

Ako na to?
Nie je vždy nutné vyhľadávať špecializované kurzy. Niektoré ženy sa necítia dobre medzi ostatnými ženami, pretože ženy sa často medzi sebou porovnávajú, súperia a o to tu vôbec nejde. Každá lektorka orientálneho tanca, tribal tanca a iných…. má svoj vlastný systém a cítenie. Prebrázdite internet, youtube a rýchlo zistíte, čo sa vám páči a čo nie. A nezabúdajte, že tu nejde o to, aby ste sa na niekoho podobali, ale naopak, aby ste našli rytmy vlastnej duše, aby ste sa hýbali tak, ako to cítite.

Zo začiatku sa budete možno cítiť ako stuhnutá bábika a vaša myseľ vás bude neustále kritizovať. To prejde, až začnete tancovať len pre svoj vlastný potlesk. Zistite, čo vás priťahuje, čo oživuje vaše boky, čo vás strháva ako vášeň. Je to cigánska hudba, egyptská, turecká, indická, indiánska, africká alebo moderný tribal dance na hudbu od Beast Antique, či španielske, kubánske, havajské rytmy… Aj mnoho melodických romantických piesní, či rýchlych moderných môže byť pre vás to pravé.

Každý pohyb, aj pohyb rukou musí vychádzať z panvy, z lona. Impulz k pohybu musí vychádzať práve odtiaľ , nie z hlavy, z naučenej choreografie, ale z vášho zdroja sily. Sústrediť sa na túto oblasť je veľmi uzemňujúce a upokojujúce. Zároveň pocítite príval neuveriteľnej ženskej energie, ktorá vás rozosmeje, možno rozplače, ale v každom prípade je to energia sebavedomej láskyplnej bohyne. Nič nesiľte, nechajte sa unášať hudbou, môžete sa pokojne vlniť ako vodná riasa alebo ohnivo ako divožienka.

Určite by vám veľmi pomohlo sa najprv naučiť hlboké brušné dýchanie. Jóga a mnohých iných východných techník vám pomôže. Dôležité je sa najprv nadychovať do brucha a až potom do hrude, najprv sa zdvíha brucho, potom hrudník. Správne dýchanie samo od seba nastupuje pri činnostiach, kedy sme skutočne uvoľnení. Ak máte väčšie problémy s telesným napätím, stresom alebo dokonca svalovými kŕčmi, skúste užívať magnézium v podobe tkanivovej soli, alebo zvýšte príjem potravín s obsahom magnézia (napr. banány, sušené figy, otruby, sójové bôby, špenát, para a kešu orechy, sezam).

Celý svoj život sa učíme potláčať svoje emócie a prirodzenosť. Cesta ku vnútornej bohyni som si hľadala dlho a viem, že som stále na ceste. Veľmi mi pomohla alternatívna medicína. Bola som prekvapená ako som sa prirodzene roztancovala po homeopatickom lieku Natrium muriaticum, ktorý veľmi súvisí s materstvom. Podobné pocity som prežívala i pri užívaní zvieracej esencie Labuť a morskej esencii od Aura-Somy . Neberte to však ako konkrétny návod, mohli by ste byť sklamané. Musíte hľadať a rozhodovať sa vlastným spôsobom. Niekedy je nutné najprv uvoľniť potlačené slzy a doliečiť staré rany, pripustiť si čo cítite, nech je to akékoľvek. Potom bude váš tanec naozaj tancom bohyne.

Tanec o ktorom tu píšem je tancom vašej vnútornej podstaty, preto sa neprikláňam k jednému konkrétnemu štýlu či hudbe. Váš tanec má byť vaša vlastná zmes korenia, mix štýlov a prvkov, ktoré vám vyhovujú. Kostým nie je dôležitý, ale vie byť veľmi nápomocný k naladeniu sa na tú správnu atmosféru. Niekedy stačí šatka okolo bokov či dlhá sukňa. Oblečenie nesmie byť tesné, musí splývať s pohybmi a najmä oblasť brucha musí ostať voľná. Rozpustite si vlasy ako symbol slobody a zároveň tým uvoľníte pokožku hlavy. Tancovať môžete pri varení, pri mesačnom svite i pri hre s vašim dieťatkom . Malé deti milujú pohľad na vír tanca a štrngot šatky s peniažkami. Spestrite si život tým najženskejším a najtajomnejším tancom všetkých čias, tancom bohyne.

Autor článku Tanec je ženská meditácia: iwi

Foto: pixabay.com

1 komentár k “Tanec je ženská meditácia”

  1. Prečítajte si k tomuto pôsobivému článku aj knihu od P.Coehla- Brida…
    O žene, ktorá našla seba samú a jedným zo spôsobov bol práve tanec

    Odpovedať

Vložiť komentár