Ako začať podnikať, aby sme boli finančne nezávislí?

Nový začiatokZmena života súvisí s tým, že vezmeme zodpovednosť aj za svoju finančnú situáciu. Netreba sa báť byť sám sebe pánom. Podnikanie nie je ľahká záležitosť, ale máloktorý podnikateľ a živnostník by sa chcel vrátiť do zamestnaneckého pomeru, keď už raz ochutná slobodu. Ako začať podnikať?  Netreba sa unáhliť, pretože byť pripravený je polovica úspechu a byť pripravený, znamená byť predovšetkým dostatočne informovaný.

Plán ako začať podnikať

Vytvoriť si plán je prvým krokom. Väčšina úspešných podnikateľov venovala dostatok času k naplánovaniu svojho podnikateľského zámeru. Vypíšte si všetky kroky, ktoré budete musieť urobiť a zistíte, že každý krok v sebe zahŕňa veľa iných maličkostí, ktoré treba vybaviť a bez ktorých by celý váš zámer mohol stroskotať. Všetko zapíšte, pretože informácií bude stále pribúdať. Taký je už život podnikateľov.

Nechcite to zvládnuť sami

Múdry podnikateľ vie, že nemôže robiť všetko sám. Nezdráhajte sa opýtať ako na to, informujte priateľov a rodinu o svojom pláne, predtým, než ho spustíte. Všetci títo ľudia vám môžu priniesť nový pohľad na vec, sprostredkovať kontakty alebo inak pomôcť. Mať okolo seba tých správnych ľudí prináša zaručený úspech. Skontaktuje sa s tými, ktorým naozaj dôverujete a oboznámte ich s tým, čo plánujete.

Konzultovanie s klientmiPoznať svoju klientelu a vedieť, prečo by mali mať záujem práve o vaše služby alebo tovar

Aká je vaša klientela a čo naozaj potrebuje? Skúste si urobiť prieskum trhu tak, aby ste skúmali nielen správanie konkurencie, ale najmä reakcie klientov. Vnímajte ich potreby, pretože ak im ponúknete presne to, čo chcú a spôsobom ako to chcú, vyhrali ste. Dôležitý je i prístup. Vytvorte si svoj vlastný kontakt s klientmi, nech vedia, že vás zaujíma ich spokojnosť.

Buďte si vedomí svojej ceny

Ak už poznáte dostatočne svoju klientelu a jej potreby, musíte si stanoviť ceny za svoje služby alebo tovar. Nezabúdajte, že podnikanie prináša so sebou veľa výdavkov a tie je treba zaplatiť, ak nechcete skrachovať. Na stanovenie optimálnej ceny je dobré uvedomiť si, čo skutočne prináša vaša služba alebo tovar klientovi.

Choďte za svojím cieľom

Veľa ľudí nechápe, prečo mnohí talentovaní ľudia skrachujú a mnohí iní nie. Tí úspešní neprestávajú pracovať ani v najhorších časoch. Podnikanie je jeden veľký kolotoč, najmä v začiatkoch. Vyžaduje veľa hodín usilovnej práce, nadčasov a počas krízy ešte väčšie nasadenie a vynaliezavosť. Práve tí, ktorí prekonajú aj najťažšie obdobia, v konečnom dôsledku bývajú tí najúspešnejší.

Nápad, myšlienkaBuďte aktívny

Nečakajte, až bude všetko podľa vašich predstáv, alebo až budete o čosi múdrejší, sebavedomejší atď. Nikdy to tak nebude, nie aspoň tak, aby ste boli na 100%  spokojní. Čeliť problémom je podnikateľov údel.  Ak teda máte v hlave skvelý nápad, ktorý ste už starostlivo naplánovali, choďte do toho. Musíte byť však stále pripravení učiť sa novým veciam a najmä meniť sa a prispôsobovať sa trhu. Trh sa neprispôsobí vám, vy sa musíte prispôsobiť trhu. A nezabudnite, že ak nespravíte prvý krok, nikdy možno neskrachujete, ale ani nezažijete podnikateľský úspech.

Nestraťte kontakt so svojimi snami

Čo to presne znamená? Sny sú jedna vec a realita druhá, ale to neznamená, že by ste mali nadobro odložiť štetce, gitaru, pero, akúkoľvek činnosť, vášeň, ktorá vás napĺňa. Trh chce väčšinou iné hodnoty ako sú tie, ktoré produkujete s najväčšou láskou. Neprestávajte však udržovať kontakt s tými činnosťami, ktoré sú súčasťou vašich snov. Venujte sa im naďalej a využite každú príležitosť o ich začlenenie do bežného života. Nastavte si ako pozadie vášho pracovného počítača fotku maľby, ktorú ste vytvorili, ozdobte si kanceláriu svojimi vlastnými výtvormi, či symbolmi vášho záujmu. Ak vás zaujíma alternatívna medicína, prví komu pomôžete, budú vaši blízki, potom ich známi, neponáhľajte sa, nie je dôležité ako rýchlo kráčate, dôležité je nezastaviť sa. To by bol definitívny koniec a opätovne nachádzať cestu k odloženým snom je ťažšie, ako vytrvalo a pomaly sa posúvať k cieľu. A opäť sme pri múdrom prísloví, že byť pripravený je polovica úspechu. Držte sa toho!

Autorka článku Ako začať podnikať: iwi

Foto: pixabay.com

1 komentár k “Ako začať podnikať, aby sme boli finančne nezávislí?”

Vložiť komentár