13 rád ako sa môžeme motivovať

Nie je vždy ľahké sa prekonať, keď by sme radšej sedeli na gauči a pozerali televíziu. Ale ak práve nie sme chorí a nezobudíme sa na poludnie, musíme to urobiť, ak nechceme čeliť následkom.

Ak ste jedným z tých, ktorí nikdy neodkladajú svoje úlohy na neskôr, nenechajú sa rozptýliť niečím menej dôležitým, tak tento článok nie je pre vás. Ale pre nás ostatných, ktorí sme ešte ľuďmi, je dobré mať v zásobe niekoľko motivačných rád, aby sme dokázali splniť svoje ciele a úlohy.

Ako sa vyhnúť motivácii

Najlepším spôsobom ako sa motivovať je zorganizovať si svoj život tak, aby sme to nemuseli robiť. Ak je pre nás práca neustálym zápasom, je čas zmeniť prácu. Motivačné techniky by mali byť pomôckou, nie pravidelnou rutinou bez ktorej sa nemôžeme zaobísť.

Nasleduje niekoľko podmienok, ktoré umožnia, aby naša činnosť plynula hladko:Motivácia - rob to, čo miluješ

  • Vášeň. Robme veci, ktoré nás zaujímajú, pre ktoré máme vášeň. Všetci máme veci, ktoré neradi robíme. Ale ak sa život stane chronickým zdrojom nudných povinností, máme problém, ktorý treba urýchlene vyriešiť.
  • Zvyky. Nemôžeme nechať všetko na autopilota. Ale niekoľko základných zvykov môže dať každému dňu jasnú štruktúru. Zobudiť sa v určitú hodinu, pracovať v ten istý čas a mať podobnú pracovnú rutinu, umožní nám ľahšie zvládnuť náš deň.
  • Nasadenie. Nasadenie je stav mysle, keď je naša myseľ plne zameraná na úlohu. Aj keď sa na vzniku tohto stavu podieľa viacero faktorov, jedným z najdôležitejších je tá správna výzva. Ide o schopnosť nájsť tú správnu mieru nastavenia našich úloh, aby boli v tom správnom bode medzi nudou a bezmocnou frustráciou.

Motivačné tipy

Napriek našej najlšej snahe vášeň, zvyky a prostredie vytvárajúce nasadenie môže zlyhať. V tom prípade, je čas použiť motivačnú pumpu, ktorá nás dostane do pohybu. Tu je niekoľko takýchto rád.

1. Vráťme sa k otázke “Prečo ” – Sústredenie sa na nudnú úlohu ju neurobí atraktívnejšou. Preto je dobré odstúpiť a spýtať sa samých seba, prečo sa tým zaoberáme. Ak nevieme na to odpovedať,  potom by sme sa tým zrejme nemali vôbec zaoberať.

2. Začnime piatimi – Začnime pracovať 5 minút. Často tento malý impulz nás dostane do pohybu a stačí na to, aby sme sa rozbehli.

3. Hýbme sa – Pohybujme svojim telom tak ako keby sme boli mimoriadne motivovaní urobiť niečo. Tento princíp „napodobňovania“ sa môže zdať smiešny, ale funguje.

4. Nájdime ďalší krok – Ak sa zasekneme pri práci na nejakom projekte, potrebujeme sa sústrediť na bezprostredne nasledujúci krok. Ak budeme mať pred sebou amorfný obrovský blok úlohy, povedie to len k odkladaniu jej vyriešenia. Treba ju rozčleniť tak, aby jednotlivé kroky boli ľahko zvládnuteľné.

5. Identifikujme svoju slabosť – Zistime, čo nám bráni v práci. Nenechajme našim slabostiam a túžbam ovládnuť nás. Identifikujme ich a odstráňme. Chýba nám motivácia, lebo sme unavení, bojíme sa, nudíme sa, sme nepokojní alebo nahnevaní? Možno problém je v tom, že nie sme si istí, či máme dosť času alebo delegované úlohy neboli doteraz splnené.

6. Nechajme rozplynúť svoje strachy – Skryté strachy a obavy nám môžu zabrániť v dokončení práce. Definujme si neznáme faktory a posilnime svoju dôveru v to, že dokážeme zvládnuť aj ten najhorší priebeh.

7. Nájdite si partnera – Nájdite si niekoho, kto vás dokáže motivovať, keď vás prepadne lenivosť. Je dobré mať napríklad priateľa, s ktorým chodíme do telocvične. Pomôže nám motivovať sa aj keď by sa nám nechcelo a nikam by sme nešli.

8. Naštartujme svoj deň – Naplánujme si nasledujúci  deň. Vstaňme skoro a všetky najdôležitejšie úlohy zvládnime hneď ráno. Keď sa rozbehneme hneď zrána, vydrží nám to zvyčajne po celý deň.

9. Čítajme knihy – Nielen motivačné knihy, ale všetky, ktoré prinášajú nové myšlienky. Nové nápady nám naštartujú myseľ a pôsobia motivačne. Učenie sa nových vecí dáva do pohybu našu myseľ a tak potrebujeme potom menej času na splnenie svojich úloh.

Keď nie teraz, tak kedy10. Používajme správne nástroje – Prostredie v ktorom pracujeme môže mať obrovský dopad na naše nadšenie a chuť pokračovať. Príliš pomalý počítač, nefunkčné programy alebo auto, ktoré sa stále kazí môže zmraziť našu motiváciu. Posilňovanie chuti do práce je takmer tak dôležité ako vyhýbanie sa pasciam, ktoré ju môžu poškodiť.

11. Neexistujú malé problémy – Najväčším nepriateľom motivácie je stretnutie sa so zdanlivo malým problémom, ktorý spôsobí nekonečnú frustráciu. Prekategorizujme „malé“ problémy na veľké, inak zničia všetok náš elán.

12. Vytvorme si mantru – Nájdime si niekoľko vyhlásení, ktoré nám pomôžu sústrediť myseľ a motivovať nás. Je jedno či pochádzajú z nejakej motivačnej knihy, ale je to jednoducho len niekoľko slov, ktoré hovoria, čo máme urobiť. Ak neviete, kde začať, dobrou osobnou mantrou je: „Urob to teraz!”

13. Budujme na úspechu – Úspech vytvára úspech. Ak sme práve vyhrali, je ľahké sa cítiť motivovaný takmer vo všetkom. Emócie nie sú situačne špecifické, preto aj malá výhra, či už je to pochvala od kolegu alebo dokončenie dvoch tretín našej úlohy pred poludním, z nás urobia nepremožiteľných. Je veľa ciest ako môžeme nastaviť malé úspechy na začiatok tak, aby nás motivovali neskôr. Je potrebné len vhodne zostaviť náš denný plán, dať jednoduché úlohy, ako napríklad cvičenie, na začiatok dňa alebo zabezpečiť si pochvalu a utvrdenie, aby sme získali z nich tú správnu energiu a rozbeh do celého dňa.

Scott H Young
http://www.lifehack.org/articles/productivity/thirteen-tricks-to-motivate-yourself.html

Preklad VP

Foto: pixabay.com

Vložiť komentár