Falošné správy – súčasť ducha dnešnej doby

BelladonnaZačiatkom roka FDA zverejnila výsledky vyšetrovania prípadov detí v USA, ktorým bol podávaný homeopatický prostriedok Baby Teething tablets (tablety na úľavu od bolesti pri prerezávaní zubov) od spoločnosti Hyland´s, následkom ktorého vraj došlo k mnohým otravám. Za ich príčinu označila FDA nadmerný obsah množstva homeopaticky pripravenej Belladonny (ľuľkovec zlomocný). Publikovaná správa spustila kontroverznú debatu. Prezident Amerického homeopatického inštitútu považuje reakcie novinárov a FDA za neprimerané. Možno tu špekulovať o sile peňazí, manipulácii či snahe zdiskreditovať homeopatiu. Orientovať sa objektívne v spleti mediálnych informácií v duchu propagandy si vyžaduje dnes viac než len otvorenú myseľ. Nad súčasným spoločenským i politickým dianím v USA sa vo svojej úvahe zamýšľa homeopat Douglas Brown z Portlandu (štát Oregon) nasledovne:

Trump je obrovskou kalamitou pre USA a svet. Je tak zjavne nebezpečným klaunom; až je neskutočné, že je prezidentom. Veľa z nás v tejto krajine má pocit, že to musí byť zlý sen, dystopická situácia, ktorá je bizarnejšia než fikcia.

Avšak, musí tu byť pre to nejaký dôvod. Ak žiaden iný, tak stimulovanie nášho kolektívneho imunitného  systému k tomu,  aby sme boli pozornejší, uvedomelejší, angažovanejší v politickom a spoločenskom smerovaní našej krajiny a celého sveta. Napríklad také hnutie Pochod Žien  (the Women´s March), v ktorom boli mobilizované milióny ľudí z celého sveta.

Otázka znie, nie je už príliš neskoro? Prežije náš svet súčasnú ekocídu?

Začal som sa veľmi zapájať do práce s  právami migrantov. Beth a ja sme u nás doma privítali 17 ročnú sirotu- migranta, a ja som sa zúčastňoval stretnutí azylového hnutia pre ochranu migrantov pred deportáciou.

Čo sa týka Správy potravín a liečiv (FDA), situácie okolo Hylandových tabliet na prerezávanie zubov (Hyland´s Teething Tablets) a dôrazných opatrení proti homeopatickým liečivám predávaným na voľný predaj: Niektorí americkí homeopati majú pocit , že v Správe potravín a liečiv sú  ľudia s dobrými úmyslami, ktorí jednoducho chceli vytvoriť viac súčasných opatrení;  zatiaľ čo väčšina homeopatov cíti, že vypočutia boli urýchlené tlakom  farmaceutického  priemyslu následne  poškodiť homeopatiu. Posledná správa Správy potravín a liečiv neposkytovala veľa vierohodnosti  čo sa týka obsahu a zmysluplného, vyváženého dôkazu, čím pridala na váhe kritikom homeopatie. Takže aj keď v Správe potravín a liečiv  je veľa premýšľavých a objektívnych ľudí,  jednotlivé osoby s najväčším vplyvom využívajú svoje pozície na zničenie reputácie homeopatie.   

Nemám žiaden spôsob ako zistiť nezávisle, či správy  o nepriaznivých účinkoch z Hylandových tabliet na prerezávanie zubov sú autentické alebo vymyslené. Ale viem si predstaviť, že nejaká pravda na nich je. Niektoré deti sú obzvlášť citlivé na lieky. Táto citlivosť nemá nič spoločné s nepresným potencovaním (čo bolo základom sťažností), ale skôr je to energetická  citlivosť k lieku samotnému. Vždy je tu riziko, ako sám vieš, pri samoliečbe bez hlbších znalostí. To sa týka aj homeopatických komplexov užívaných na základe konvenčnej diagnózy a nie presne indikovaných podľa podobnosti ako to má byť v homeopatii.    

Donald TrumpČo je ešte pravdou, samozrejme, že číslo a stupeň nepriaznivých účinkov  alopatických liekov, vrátane tých voľno predávaných ako sú Tylenol a Ibuprofen,  čnie nad malým číslom nepriaznivých účinkov, vraj spôsobených homeopatickými výrobkami. Odpoveď Správy potravín a liečiv k „Hylandovmu strašiakovi“ je neprimeraná. Venuje sa málo pozornosti miliónom ľudí poškodeným týmito liekmi a prílišne sa poukazuje na malý počet sťažností na homeopatické lieky.

Je zaujímavé, že myšlienka „falošných správ“, sloganu, ktorý Trump miluje a ktorým manipuluje, sa stáva súčasťou ducha doby.

Žijeme v čase fragmentácie vedomia, v ktorom ľudia, zdá sa,  žijú v úplne rozličných svetoch myslenia a vnímania. Alebo to tu vždy bolo, ale globalizácia a technológie spôsobili to, že si to viac všímame? A čo Trumpova necitlivá neúcta k akejkoľvek pravde?  Je to tiež smer, ktorý si ľudstvo vybralo, aby sa ním uberalo? 

Jedna cesta ako reagovať na rozličnosť názorov, je naplniť ovzdušie toľkými nezmyslami a hlúposťami, že hľadanie pravdy, rovnováhy, vzájomného pochopenia a spoločnej pôdy sa zdá byť  vytúženým a utopickým snom.

Uprednostňujem myšlienku, že prebiehajúci nepokoj a zúfalstvo je dočasným zmätkom, kolektívnou americkou horúčkou, ktorá sa vpáli hlboko do  duše národa a zmobilizuje premenu vedúcej k miestu, ktoré je uvedomelejšie, otvorenejšie, milujúcejšie a spravodlivejšie. Uvidíme…

Na otázku prečo existujú v súčasnosti tak protichodné názory vo svete, prečo je naše vedomie tak fragmentované napriek globalizácii – odpovedal Doug Brown takto:

Prečo je vedomie súčasného ľudstva tak fragmentované? Skutočne neviem. Ale možným vysvetlením je to, že veľa mentálnych stavov navzájom zápasí a bojuje o pozície v ľudskom vedomí, aby sa mohli realizovať a prejaviť. Pretože len cez prejavenie sa a uskutočnenie sa v ľudskej sfére je možná reintegrácia a zmierenie s väčšou totalitou kozmickej jednoty. 

Azda sme tu svedkami povrchového prejavu veľkého cyklu kozmického dýchania: vydýchnutie sa prejavuje ako rôznorodosť rozličných zdanlivo nekompatibilných myšlienkových foriem; vdýchnutie ako smerovanie k syntéze na vyššej úrovni vedomia.

 

Zdroj: List Douglasa Browna pre Vladimíra Petrociho, uverejnený so súhlasom autora

Preklad: Mgr. Jarmila Koščová

Foto: pixabay.com

Vložiť komentár