8 pradávnych prameňov sily

Fraktálna osmičkaĽudia stále hľadajú niečo nové, niečo, čo by vyriešilo ich dilemy a problémy každodenného života. Osmička je číslo sily a nekonečnosti. Osemcípa hviezda pozostáva z dvoch štvorcov, ktoré znásobujú stabilitu a pevnosť. Nezabúdajme, že zdroje energie tu vždy boli, sú a budú. Naučme sa ich využívať rozumne v prospech seba i ostatných. Nájdime zdroje sily tam, kde sme ich vždy cítili, ale nevyužívali naplno.

Výživa – zbierajme silu

Správna výživa je základom dobrého zdravia a regenerácie tela i ducha. Nebojme sa experimentovať s rôznymi spôsobmi zdravého stravovania, kým nenájdeme svoju „kuchyňu“. Na trhu je veľa kníh o čínskej medicíne, makrobiotike, vegetariánstve, delenej strave a iných stravovacích metódach overených rokmi. Napríklad Dr. Igor Bukovský má veľmi praktický prístup k stravovaniu, ktorý pochopí každý. Vyhýbajme sa však diétam, najmä hollywoodskym, ktoré nemajú so zdravím nič spoločné. Prihlásme sa do kurzu varenia, sledujme novinky zo sveta potravín a jedál, nech sa stane starostlivosť o zdravie naším koníčkom. Celá fyzická existencia stojí na prijímaní potravy a preto buďme vyberaví a nároční.

Pohyb – používajme silu

Čo je živé, to sa hýbe. Život je pohyb. Existuje veľa druhov cvičení a pohybových aktivít. Ak chceme prekonať svoju lenivosť a vydržať pri nejakom konkrétnom cvičení, musíme si vybrať to, čo nás najviac baví a robiť to v prostredí, kde sa najlepšie cítime. Niekomu vyhovuje zumba kolektív, niekto rád behá sám, iný zas uprednostní turistiku s rodinou, tanec v kurze, doma či dlhé vychádzky so psom. Hýbme sa a pravidelne.  Pretože, čo sa nepoužíva, to atrofuje, a tak skončiť určite nechceme.

Voda – pasívna sila

Naše telá sú tvorené najmä z vody, predovšetkým mozog. Je dobré piť 2 až 3 litre tekutín denne (čistá nebublinková voda, nesladený čaj). Voda umýva organizmus zvonka i zvnútra. Je vyživujúca, dáva, priam sa rozdáva. Voda upokojuje a ochladzuje. Ak chceme pochopiť a využívať jej pasívnu silu, pozrime sa na lunu, ktorá sa neustále mení a ticho pláva po nočnej oblohe. Vedieť sa prispôsobiť a byť tichým, je silou vody. Tichá voda brehy myje.

Slnečné svetlo – aktívna sila

Energia slnka prebúdza k životu. Dáva nám optimizmus a ľahkosť bytia. V lete by sme nemali neustále nosiť slnečné okuliare, pretože naše oči potrebujú vstrebávať prirodzené svetlo. Práve cez oči sa aktivuje epifýza (šišinka) a hypotalamus v mozgu.  Mozog riadi veľa biochemických procesov v našom tele na základe prijímania slnečného svetla. U slepcov to funguje rovnako. To, že nevidia, neznamená, že neprijímajú svetlo. V zimných mesiacoch bývame viac unavení, pretože máme  menej slnečnej energie. Organizmus vtedy vylučuje viac spánkového hormónu. Opaľovanie nie je zdravé, ale strach pred slnečným svetlom je strachom pred životom samotným.

Miernosť – sila múdrosti

Rovnováha aktivity a pasivity, vody a ohňa. Ak chceme rozumne narábať so svojou energiou, vždy sa najprv nadýchnime skôr než zareagujeme na nečakanú situáciu. Výbušnosť rovnako ako neschopnosť povedať nie len predlžuje trápenie a zamotáva situáciu ešte viac. Zamerajme sa na oblasť pod pupkom, ktorá nás spája so zlatou vnútornou múdrosťou, so zlatou strednou cestou. Miernosť je cesta rovnomerného využívania všetkých živlov, zmyslov a zdrojov energie.

Vzduch – sila slobody

Život začína nádychom. Sila vzduchu vám dáva krídla, prináša nové nápady a myšlienky. Naučme sa hlboko dýchať. Tak ľahko vkĺzneme do prirodzeného toku života. Kyslíková terapia omladzuje. Myšlienka je neuchopiteľná ako vzduch. Preto sa venujme čisteniu svojej mysle prostredníctvom meditácie, dychových cvičení alebo športových aktivít, ktoré prečistia hlavu. Iba cez ovládnutie sily vzduchu sa môžem stať skutočne slobodne zmýšľajúcimi jedincami s vlastnými tvorivými nápadmi. Vzduch jednoducho prináša všetko nové a inšpiratívne.

Odpočinok – liečivá sila

Naučme sa využívať spánok ako liek. Líhajme spať v rovnakú hodinu a ráno nevyspávajme zbytočne dlho. Odpočinok znamená vypnúť všetky zmysly, uvoľniť telo a necítiť stres. Uvoľnime sa pri masáži, muzikoterapii, leňošením na deke v prírode alebo vo wellness. Ak neodpočívame, starneme a chorľavieme. Liečivá sila prichádza rôznym spôsobom. Je to však niečo, čo vytrháva zo stereotypu spôsobom, ktorý je veľmi príjemný a má blahodarné účinky na telo i dušu. Dopriať si odpočinok je prejav lásky k sebe samému a láska je všeliekom.

Dôvera – najvyššia a najväčšia sila

Dôvera, viera, boh, najvyššia sila, ktorá rozhoduje o našom životnom smerovaní a šťastí. Nech už veríme čomukoľvek, naučme sa dôverovať, že všetko má svoj zmysel a riešenie, i keď ho teraz nevidíme. Nemusíme vedieť a vidieť všetko, aby sme boli šťastní. Práve naopak, naše názory nás najviac obmedzujú. Pozrime sa na malé deti. Sú šťastné tu a teraz, lebo vedia, že iba to jediné je pravda a realita. Minulosť už nezmeníme a budúcnosť je vo hviezdach. Dôverujme, že najvyššia sila sa o nás postará. Iba tak jej môžete pomôcť k naplneniu vyššieho plánu. Nedôverou vytvárame prekážky a stagnujeme. Nebojme sa dôverovať, že všetko sa nakoniec vyjasní. Dôverovať najvyššej sile je jediná cesta, ako môžeme naplniť svoj osud a byť šťastní.

Autor: iwi

Foto: pixabay.com

Vložiť komentár