Zvyky, ktoré zmenia váš život – 28 kľúčov úspechu

Kľúč k úspechuVytvoriť si tie správne zvyky je základom osobného rozvoja a rastu. Všetko, čo robíme je výsledkom zvyku, ktorý sme si vytvorili v minulosti. Nanešťastie nie všetky zvyky, ktoré máme, sú dobré a práve preto je čas zmeniť ich, alebo ich nahradiť novými. Nasledujúci zoznam zvykov môže spôsobiť veľké zmeny vo vašom živote. Odporúča sa začínať pomaly, aby sa zvyky mali čas upevniť a zakoreniť. Stačí zmeniť jeden zvyk každý mesiac. Neverili by ste ako takáto maličkosť dokáže vytvoriť nový priestor pre ďalšie zmeny vo vašom živote. Vyskúšajte to a uvidíte nielen zmeny, ale možno i zázraky!

Zdravie

I.  Cvičte každý deň 30 minút. Najmä ak máte sedavú prácu, je 30 min. minimum, čo by ste pre svoje telo mali obetovať. Odporúča sa najmä taká činnosť, pri ktorej sa zadýchate a zahrejete. Doprajte svojmu srdcu každodenný tréning.

II. Raňajkujte.
Raňajky naštartujú váš metabolizmus a dodajú vám energiu. Odporúča sa celozrnné pečivo, zelenina alebo jogurt. Niekto zvolí radšej zeleninové alebo ovocné šťavy. V každom prípade zavodnite organizmus nesladeným, nebublinkovým nápojom napr.  čistá voda, čaj, nepatrí sem káva a mlieko.

III. Spite 8 hodín denne. Pre regeneráciu mozgu je dôležitý dostatočne dlhý a hlboký spánok. Snažte sa chodiť spať v rovnakú hodinu a pred spaním sa nerozptyľujte pozeraním akčných filmov či spravodajstva.

IV. Vyvarujte sa maškrteniu medzi hlavnými jedlami. Práve toto nevinné maškrtenie má za následok nárast váhy a iné metabolické problémy. Ovocie, oriešky a zelenina. Tie vám dodajú dostatok energie vydržať do nasledujúceho jedla. Osviežia vašu myseľ a dodajú vám vitamíny.

V.  Jedzte aspoň 5 porcií ovocia alebo zeleniny denne. Čo vlastne znamená, že každé jedlo, ktoré zjeme, by malo pozostávať i zo zeleniny alebo ovocia. Ak chcete zostať mladý a vitálny, nie je nič lepšie ako zelenina a ovocie, ktoré sú presýtené slnečnou energiou a antioxydantami.

VI. Jedzte ryby. Obsahujú omega 3 kyseliny a v rámci mäsitej stravy je to tá najlepšia voľba. Ak jete mäso, ryby by sa mali na vašom tanieri objaviť každý týždeň. Kvalitné rybie mäso chráni srdce, cievy a dodáva telu vápnik a iné minerály.

VII. Dodržujte pitný režim. Hneď ako vstanete, by ste si mali dopriať aspoň pohár vody. Telo pozostáva z viac ako 80% vody a preto by sme na to nemali zabúdať. Voda telo prečisťuje a omladzuje. Cez deň pite nesladený čaj alebo obyčajnú čistú vodu. Minerálka by sa mala piť striedmo, pretože pri nadmernom pití zanáša organizmus. Do pitného režimu sa neráta káva, mlieko, alkohol, sladené nápoje ani nealko pivo. Vypite denne 2 až 3 litre tekutín. Vyhýbajte sa bublinkovým nápojom, ktoré zaťažujú organizmus.

VIII. Nefajčite. Zamyslite sa nad tým, prečo fajčíte  a úprimne si odpovedzte. Väčšinu škodlivých zvykov máme na potlačenie bolestivých emócií, ktoré nevieme spracovať a tak sa radšej otupujeme návykovými látkami.

IX. Alkohol len mierne, tu platí to isté, čo pri fajčení, alkohol nerieši problémy, len ich zakrýva. Odporúča sa pohár kvalitného vína denne napr. ako relax po chutnej večery.

X. Chodievajte po schodoch. Je to vynikajúce aeróbne cvičenie, ktoré vás udrží v kondícii. Výťah používajte len ak naozaj musíte.

Produktivita

XI. Kúpte si zápisník, kam si budete zapisovať svoje myšlienky, postrehy, nápady i to, čo musíte ešte urobiť. Nemusíte všetko nosiť v hlave. Ľahšie sa zorientujete sami v sebe a vo svojom pracovnom i súkromnom živote.

XII. Priority. Aký je váš zoznam priorít a čo všetko by ste chceli dokázať? Ak by to mala byť len jedna vec z vášho zoznamu, ktorá by to bola? Podľa priorít sa ľahšie rozhodujete, pretože ak ich poznáte, viete, ktorá priorita je nadradenejšia než tá druhá. Takto sa vaše rozhodovanie stane veľmi rýchle a presné.

XIII. Plánujte. Ale pozor, plánovať treba v krátkych časových intervaloch, čiže zopár dní či týždňov. Malými krokmi ďalej zájdete. Tak sa veľké plány rozčlenené na malé kroky stávajú dosiahnuteľnou métou. Riešte vždy iba prítomné problémy, tie ktoré ešte nenastali, nemôžete riešiť a len vám uberajú energiu a motiváciu.

XIV. Vstávajte skoro ráno. Spáči prespia pol dňa a do večera nenazbierajú toľko motivácie, aby niečo vykonali. Tí, čo sú ranné vtáčatá a štartujú svoj deň s východom slnka, majú oveľa viac energie a chuti niečo vykonať. Neprespite svoje príležitosti.

XV. Kontrolujte mailovú poštu, facebook a iné podobné stránky len dvakrát za deň. Svet sa nezrúti, ak nebudete stále online. Práve naopak, neustálym kontrolovaním elektronickej pošty len zaháňate nudu a hľadáte rozptýlenie namiesto toho, aby ste sa poobzerali okolo seba a urobili to, čo naozaj treba.

XVI. Eliminujte nepodstatné úlohy a činnosti. Zamerajte sa len na nevyhnutné úlohy a ostatné veci nechajte voľne plynúť. Byť sústredený, znamená byť výkonný. Netrieštite svoju energiu na maličkosti, ktoré počkajú.

XVII. Udržujte svoj pracovný stôl i súkromie v čistote a v poriadku. Iba tak budete môcť naplno využívať svoju kreativitu a púšťať sa do nových vecí. Chaos neporiadku brzdí prirodzený chod vecí.

XVIII. Naučte sa vykonávať denné či týždenné úlohy automaticky. Zaraďte ich do rozvrhu a držte sa ho. Iba tak získate čas navyše. Vynášanie smetia, pranie, upratovanie. Buďte dôslední a nestratíte prehľad.

XIX. Striktne dodržujte uzávierky. Prináša to maximum produktivity, pretože stres a zhon, ktorý prežívate, ak nerešpektujete kalendár a hodiny, vás stojí oveľa viac námahy, ako dodržiavanie termínov.

XX. Doprajte si jeden deň skutočného voľna týždenne. Bez počítača, mobilu a iných pracovných aktivít. Vypnite, relaxujte, venujte sa záľubám, priateľom, rodine. Užite si ničnerobenie alebo robenie toho, čo vás baví.

Osobný rozvoj

XXI. Čítajte. Najlepšie jednu knihu týždenne. Ak denne čítate asi 30 minút, mali by ste za týždeň prečítať jednu knihu a za rok asi 50.  A to je už slušná kopa informácií.

XXII. Skladajte puzzle, lúštite hlavolamy, krížovky a iné hry na rozvoj mentálnych schopností. Váš mozog vám poďakuje.

XXIII. Myslite pozitívne. Ste tým, na čo myslíte a váš život je taký, aké sú vaše myšlienky. Nezabúdajte na to.

XXIV. Robte rýchle rozhodnutia. Namiesto hodinového váhania sa rozhodnite rýchlo a pustite sa do toho. Snažte sa rozhodnúť do minúty. Váš denný rozvrh tak bude viac naplnený a produktívnejší.

XXV. Predtým, než kúpite niečo nákladnejšie, vyčkajte 48 hodín. Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Držte sa toho a oceníte to.

XXVI. Meditujete 30 minút každý deň. Je to vynikajúci spôsob ako si vyčistiť hlavu, uvedomiť si, čo naozaj chcete a vrátiť sa ku skutočným prioritám a emóciám. Ak neviete ako na to, začnite dychovými cvičeniami. Hlboké a pokojné dýchanie vás privedie do meditatívneho stavu.

XXVII. Založte si blog. Blogujte a píšte články, ktoré vyjadrujú vaše názory, skúsenosti a pocity. Spájate sa tak so svetom a s ľuďmi, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke a učíte sa rozvíjať kreativitu.

XXVIII. Vytvorte si stránku, profil, portfólio svojich aktivít, schopností, ukážte svetu, kto ste a čo viete. Najmä ak sa venujete nejakej tvorivej aktivite, zdieľajte s ostatnými svoj osobitý pohľad na svet. Nikdy neviete, koho vaša práca osloví a aký kontakt či rovno pracovný kontrakt získate.

Po prečítaní týchto motivačných rád, ako zaradiť zmenu do každodenného života, si nezabudnite vybrať aspoň jednu, ktorú naozaj uskutočníte. Viete, že by ste mali to, či ono a je toho veľa. A tak nerobíte nič. Preto sa držte aspoň jedného bodu zo zoznamu a pokrok na seba nedá dlho čakať. Držím palce. Do toho!!!

Autor: iwi

Foto: pixabay.com

1 komentár k “Zvyky, ktoré zmenia váš život – 28 kľúčov úspechu”

Vložiť komentár