Zooterapia
Papagáj je ďalším členom zvieracej ríše, ktorý sa úspešne používa v zooterapii. Zooterapia využíva najmä psy, mačky, delfíny, kone, ale i iné druhy zvierat pre ich liečebné účinky na ľudskú psychiku. Starostlivosť a kontakt s ktorýmkoľvek zvieraťom môže mať terapeutický efekt. Papagáj je predstaviteľom ornitoterapie. Už v starovekom Egypte sa tešil patričnej úcte. V prírode žije vo veľkých spoločenstvách a je veľmi družný. Mentálna úroveň väčších druhov papagájov sa pohybuje na úrovni 2 ročného dieťaťa a môžu sa dožiť až 80 rokov. To sa však v zajatí málokedy podarí. Iba pri skutočnej láskyplnej starostlivosti môže papagáj prosperovať a prežiť veľa desiatok rokov.
Papagáj je veľmi citlivý na atmosféru, ktorá v rodine panuje a ak mu nie je venovaná dostatočná pozornosť, môže sa to prejaviť jeho nervóznym správaním i zdravotnými ťažkosťami. Vycíti stres, nepokoj, faloš a neúprimnosť. Tak ako v prírode žije v rámci silného spoločenstva, potrebuje sa cítiť bezpečne v rámci sociálnych vzťahov s ľuďmi, s ktorými žije v jednej domácnosti. Jeho správanie môže odzrkadľovať emocionálny stav jeho majiteľa.
Papagáj je dobrým spoločníkom pre osoby trpiace Alzheimerovou chorobou, pretože svojho majiteľa privádza späť do prítomnosti. Pomáha i tým, ktorý stratili niekoho blízkeho, či hyperaktívnym deťom, ktoré sa učia zodpovednosti a trpezlivosti pri starostlivosti o domáceho miláčika. A ako využiť komunikačné schopnosti papagájov?
Existujú druhy papagájov, ktoré je možné naučiť rozprávať. Vyžaduje to trpezlivosť a lásku ku zvieratku. Je to zároveň práca na nás samotných. Papagáj sa učí od nás opakovaním a tým sa vytvára pre nás veľmi silná spätná väzba. Zažívame úspech a akýsi neopísateľný pocit splynutia a porozumenia s naším opereným kamarátom. Otvárame sa emocionálne a sociálne. Tento druh potešenia sa dotýka najmä komunikačného kanálu, krčnej čakry a srdca, našich emócií. Papagáj nám pomáha komunikovať s hlbšími vrstvami vnútra, možno práve s tým, čo je pre nás bolestivé, čo je potlačené, alebo čo nevieme vyjadriť slovami. Papagáj je relaxačný a upokojujúci prvok vo svete nevyslovených a skrytých ľudských emócií.
Deti, ktoré sú veľmi utiahnuté, boja sa nadväzovať priateľstvá a cítia sa byť na okraji kolektívu, môžu vďaka zooterapii získať späť svoje sebavedomie, pocit úspechu a radosti. Papagáj môže pomôcť prelomiť komunikačné bariéry. Je veľa detí, ktoré sa v spoločnosti hanbia prejaviť a pre rovnaký problém si ťažšie hľadajú priateľov. Post traumatické šoky sa môžu prejaviť neschopnosťou vyjadriť slovami všetky prežité ťaživé pocity a zablokovať nás v obrannom postoji. Komunikácia býva potlačená z mnohých príčin u detí i u dospelých.
Práve zvieratá sú prirodzeným spúšťačom liečenia našich nevyslovených emócií. Papagáj je ako stvorený na liečenie komunikačných problémov. Zvieratko by sme si však mali vyberať na základe vlastných sympatií. Niekoho priťahuje mačka, iného pes a niekto dá prednosť papagájovi či škrečkovi. Je veľa možností a tak ako pri všetkom, i tu by sme sa mali nechať viesť srdcom. Rôznorodosť zvieracej ríše nám prináša veľa rôznych liečivých impulzov, stačí si vybrať. Papagáje oplývajú veselými farbami, ktoré vyjadrujú život a radosť zo života. Živosť ich vzhľadu je priam ideálna na veselú a zároveň liečivú komunikáciu, komunikáciu zo srdca.
Mňa osobne veľmi inšpirovala kniha „Zooterapie ve světle objektivních poznatků“, ktorá vyšla v roku 2007 v nakladateľstve Dona. Kolektív autorov vytvoril bohatú príručku o terapii pomocou rôznych druhov zvierat. Je to zároveň publikácia, ktorá je povinnou literatúrou študentov Zdravotnej a sociálnej fakulty Jihočeskej univerzity v Českých Budějovicích. Vrele túto knihu odporúčam všetkým, ktorý hľadajú hlbšie pochopenie vzťahu medzi prírodou a človekom. Papagáj terapeut by so mnou určite súhlasil.
Autor článku Papagáj ako zooterapeut: iwi
Foto: pixabay.com