Aktívne rozhodnutie má moc zmeniť náš život
Psychológovia zistili, že každý z nás má počas dňa viac ako 90 000 myšlienok. Úžasné, však? Jediný problém je len to, že 99.9% týchto myšlienok sú tie isté myšlienky ako sme mali včera a predvčerom. Sú to obyčajné, všedné, stereotypné myšlienky, napríklad: “Dal by som si teraz šálku kávy”, “Čo budem jesť večer?” alebo “Kde som si nechal kľúče?”. Tieto bežné myšlienky sú naprogramované v našej mysli. Nevieme ich zastaviť aj ako keby sme sa snažili, rovnako ako nevieme prestať dýchať. Nesnažme sa preto nad nimi zvíťaziť. Jednoducho ich prijmime.
Ale keď to urobíme, prečo by sme z toho nemali získať aj niečo pozitívne? Ak len 0.1% našich myšlienok počas dňa sú iskierky ducha, prečo by sme nimi nemohli zapáliť oblohu? Koniec koncov 0.1% z 30,000 je stále ešte 30 čerstvých myšlienok, 30 úžasných, nových myšlienok, nad ktorými môžeme uvažovať a nechať sa nimi inšpirovať a uchvátiť!
Otázka, ktorú som položil na začiatku bola: “Čo budeme dnes robiť?”
Budeme robiť to isté ako včera a čudovať sa prečo sa náš život nemení a robíme stále to isté, čo sme robili aj včera a čudujeme sa pritom, prečo sme stále na tom istom mieste? Alebo naopak, aspoň raz budeme venovať pozornosť svojmu geniálnemu nápadu a urobíme dnešok neopakovateľným a najskvelejším dňom svojho života?
Kto sme teraz, v tejto chvíli je dané celkovou sumou našich rozhodnutí, ktoré sme urobili počas celého nášho života. Niektoré z našich rozhodnutí boli vynikajúce, iné boli strašné, ale každé z týchto rozhodnutí prispelo k vytvoreniu nášho ja, takému aké je práve teraz. Akékoľvek rozhodnutie robíme vo svojom živote, nezmazateľne zmení náš život.
A aj keď si to neskôr rozmyslíme, toto rozhodnutie, bude stále tu a jeho účinky už nič nevymaže.
Keď si to uvedomíme, bude sa nám ešte ťažšie rozhodovať, však? Ale nemusí tomu tak byť.
William James povedal: “Neexistuje úbohejší človek ako ten, ktorý je nenapraviteľne nerozhodný.”
Nesmieme podporovať svoj zvyk “počkáme a uvidíme”, “premyslím si to a potom uvidím” alebo “spýtaj sa ma neskôr”. Správna odpoveď je: “Áno, urobím to teraz, idem do toho!” Často si pripomínam to, čo mi povedal môj priateľ, veľmi dobrý gynekológ Ľubomír Krajňák, keď sme ešte spolu bývali na internáte v Košiciach. Povedal mi, že jedna z jeho hlavných zásad v živote je pri rozhodovaní si zvoliť vždy aktívnu odpoveď. Ak sa rozhoduje medzi ísť niekam a neísť, rozhodne sa vždy pre ísť.
Samozrejme, aktívna odpoveď je ťažšia, lebo je jednoduchšie vyčkávať a nič nerobiť. Aktivita ide proti smeru entropického rozpadu a degradácie, vyžaduje si energiu.
Ale ak chceme, aby sme nežili nadarmo, musíme sa aktívne rozhodovať, pretože aj rozhodnutie nerozhodnúť sa tu bude naveky vpísané do nás. A to predsa nechceme, nie? Nie je lepšie, ak sa pozrieme späť na knihu nášho života a prečítame si o svojich rozhodnutiach, ktoré nás viedli ku akcii, činom, než by sme tam čítali len nudné pasáže, ktoré napísala zbabelosť a nerozhodnosť?
Zmena nemusí viesť vždy k lepšiemu, ale vedomie zmeny je vždy pozitívne.
Vezmime teda do rúk perá priatelia a napíšme novú kapitolu svojho života!
P.S. A ak niekto uviazol príliš hlboko v nerozhodnosti, nech si vezme liek z 5. štádia, ktorý mu najlepšie vyhovuje, môže to byť napríklad Vanadium, Niobium, Tantalum alebo Praseodymium.
Foto: pixabay.com