Iľja Sergejevič a jeho čas istoty

Hodiny, časNeistota vládne svetu. Aj Iľja Sergejevič zvykne v týchto časoch pociťovať už od rána zvláštny nepokoj. A pritom s určitosťou vie, že sa dnes ako každý deň zastaví v bare nazvanom Pjať chvilin, čo po slovensky neznamená nič iné, než Päť minút. V bare Pjať chvilin sa od hostí očakáva, že načasovanie a spôsob konzumácie budú realizovať v súlade s jeho názvom, pričom tu kvôli tomu dôsledne upravili aj interiér.

Od vchodu vedie k barovému pultu desať krokov dlhá a zároveň úzka ulička, ktorá je však dosť široká na to, aby cez ňu mohli prejsť dve osoby idúce protichodným smerom. Pri každej z nich sa navyše berie do úvahy prípadný problém s udržiavaním rovnováhy.

Dômyselne sa tu totiž predvída, že sa hosť ešte predtým mohol zastaviť v bare Snežinka vzdialenom ani nie sto metrov a zároveň ráta s tým, že ulica má od Snežinky smerom k baru Pjať chvilin mierne zostupný sklon, ktorý návštevníci pohostinských zariadení evidujú ako faktor uľahčujúci chôdzu.

V uličke je vyhradené miesto pre ďalších štyroch konzumentov. Aby sa doň zmestili, musia stáť rozdelení do dvojíc a otočení tvárou k pultíkom upevneným na bokoch stien. To pre prípad, že sa medzi hosťami nachádzajú jedinci s výnimočnými telesnými dispozíciami, na ktorých ani pitie nadmerných dávok alkoholu v krátkych intervaloch neúčinkuje dostatočne rýchlo a musia tak natiahnuť svoju návštevu o ďalších, oficiálne povolených päť minút.

Výber nápojov a obsluha sú podriadené rovnakému cieľu ako názov baru. Obsluha zásadne uprednostňuje neverbálnu, zrýchlenú formu komunikácie a k objednávaniu vyzýva hostí kývnutím hlavy dohora. Teraz, keď vládne svetu neistota, odporúča sa návštevníkom uprednostniť pri konzumácii domácu, bieloruskú, päťdesiatšesť percentnú vodku Pervač, ktorá je lacná a po nadmernom užití z nej nebolieva hlava, čo umožňuje hneď po vytriezvení dumať ďalej o osudoch sveta.

Iľju Sergejeviča opúšťa zvláštna neistota, až keď už stojí pri pulte vo svojom bare. Upokojuje ho prirodzenosť a prísny poriadok priestoru, ktorý slúži rovnako účelne v časoch hlbokého smútku i vo chvíľach závratnej radosti.  Obsluha je tu obsluhou, opilec opilcom a vodka vodkou. Aj podgurážený tu má nenahraditeľný pocit, že stojí oboma nohami pevne na zemi. Škoda len, že v bare Pjať chvilin nemôže päť minút trvať dlhšie ako desať minút.

Peter Milčák

Foto: pixabay.com

Vložiť komentár