Ako si vytvoriť skupinu svojpomoci

Skupina svojpomociSkupiny svojpomoci sa existujú po celom svete. Pre mnohých sú majákom nádeje, sčasti náhradná rodina a pre niektorých je to predovšetkým miesto, kde môžu otvorene zdieľať svoje pocity a skúsenosti s ľuďmi, s ktorými ich spájajú podobné problémy. Nie sú to len skupiny anonymných alkoholikov, či iných ľudí vyliečených zo závislosti, pre ktorých sú tieto skupiny takmer životne dôležité, ale sú tu i skupiny ľudí so vzťahovými problémami, so špecifickým postihnutím, či záujmové skupiny. Veľa práce podobnej ako sú skupiny svojpomoci vykonávajú rôzne občianske združenia a spoločenstvá.
Súkromná, intímnejšia skupina svojpomoci, o ktorej chcem hovoriť, je skupina, ktorú si môže vytvoriť každý z nás a nemusí pri tom vypĺňať žiadne tlačivo. Tak ako na to?

1. Vyberte si tému, ktorá bude v skupine zdieľaná a riešená. Môže to byť opustenosť v láske, hendikepované dieťa, pozorovanie hviezd, rozvoj asertivity, boj s nadváhou, čokoľvek, v čom sa cítite „opustení“ a máte pocit, že je viacero osôb vo vašom okolí, ktoré sú na svoj problém tiež samé.

2. Dajte o sebe vedieť. Pozor, aby ste sa nesnažili vytvoriť veľkú skupinu. Dôležitá je dôvera a spoľahlivosť. Stačí i skupina troch kamarátok, ktoré majú rovnaký cieľ. O to viac sa bude problém riešiť do hĺbky. Môžete si vytvoriť pri svojom účte na facebooku súkromnú skupinu, kde budete všetci v kontakte mimo vašich pravidelných stretnutí.

3. Dohodnite si pravidlá. Kedy a kde sa budeme stretávať ? Pri malých súkromných skupinách je výhoda, že sa môžete stretávať i v obývačke. Určite si presne ako bude stretnutie prebiehať napr. začíname krátkou relaxáciu a dychovými cvičeniami, potom v kruhu každý povie ako pokročil za posledný týždeň, nasleduje čaj a určenie si nového cieľa na nasledujúci týždeň atď… Dôležité je, aby sa stretnutia nezvrhli na ohováranie, nadávanie na politikov, štát, či iné nesúvisiace problémy. Držte sa len svojej témy, za ktorej účelom skupina vznikla.

4. Vnášajte inšpiráciu. Môžete v rámci skupiny spolu navštíviť predstavenie, čítať z knihy, ktorá súvisí s témou skupiny, ísť spolu na túru, vniesť do skupiny artterapeutické prvky, pozvať si hosťa, ktorý už zvládol alebo zvláda to, o čo sa vy snažíte a iné…

5. Sledujte cieľ. Skupina svojpomoci nemá byť skladiskom zúfalých a večne lamentujúcich ľudí. Ide tu najmä o osobný pokrok každého člena skupiny. Neustále si vytvárajte malé ciele, ktoré vás dovedú k víťazstvu. Krok za krokom. Skupina svojpomoci nie je večná a ani by nemala byť. Môže sa pretransformovať do inej skupiny, ale nemá to byť miesto spoločného plaču, ale spoločnej usilovnej práce. Pokrok a nádej sú jej hlavné ciele.

Ak stále váhate, či si vytvoriť alebo nie svoju vlastnú skupinu svojpomoci, nikomu zatiaľ o tom nehovorte a pokojne sa na to tri dni vyspite. Správne rozhodnutie príde samé. Koniec koncov svoju skupinu svojpomoci si môžete vytvoriť i v rámci rodiny. Obývačku máte, problém sa už nejaký nájde, ale musíte dodržiavať pravidlá ako je priebeh stretnutia skupiny. Aby sme sa priblížili k cieľu, musíme sa držať cesty. Držím palce a prajem veľa trpezlivosti.

Autor článku Ako si vytvoriť skupinu svojpomoci: iwi

Foto: pixabay.com

1 komentár k “Ako si vytvoriť skupinu svojpomoci”

  1. Skvelý nápad! Treba hovoriť o veciach, na ktorých nám záleží a pomáhať si navzájom. Práve zakladám v Šamoríne skupinu svojpomoci pre pokrok v živote. Ak by sme podobné skupiny prepojili, naberie to dynamiku. B.

    Odpovedať

Vložiť komentár